Arjen taidot – viikko

Viikolla 41 Kangasmetsän koulussa vietettiin Arjen taidot- viikkoa. Viikko oli monialainen oppimiskokonaisuus, jonka aikana tutustuttiin ja harjoiteltiin monia elämässä tarvittavia taitoja kuten sämpylöiden leipomista, napin ompelua, solmion solmimista ja muita kädentaitoja sekä terveyteen ja hyvinvointiin liittyviä asioista. Viikon aikana koulussa kävi vierailijoita kuten poliisi, palokunta ja hammashoitolan väkeä, lisäksi isot oppilaat kävivät vierailulla pankissa. SPR:n väki kävi opettamassa ensiapua ja seurakunnan ohjaajat pitivät arkartelupajaa. Koulumme terveydenhoitaja, kuraattori, erityisopettaja, englannin opettaja ja perhevalmentaja pitivät oppitunteja ja liikuntatoimen väki veti liikuntapisteitä sekä koulumme omat opettajat opettivat golfin ja painin saloihin. Oppilaat saivat viikon varrella myös opiskella koulukoira Nalan kanssa. Pyöri viikon aikana myös robottipajakin, jossa opeteltiin ohjelmointia. Viikon aikana käytiin läpi ruokailuun, uneen, liikuntaan, terveyteen, tunteisiin, tiedonhakuun ja turvallisuuteen sekä moniin käytännön taitoihin liittyviä asioita läpi. Viikko oli oppilaista mielenkiintoinen ja erilainen kouluviikko.